Деца с увреждания се учат да танцуват и играят заедно

Дата на публикуване: 20.05.2015 14:27

Приключи прехвърлянето на хлапета с увреждания от домовете за деца с умствена изостаналост в Рудник и Крушари в новия Център за настаняване от семеен тип в гр. Долни чифлик. Предвиденият капацитет е запълнен, екипът от педагози, психолози, социални работници, рехабилитатори и обслужващ персонал е комплектован и с новодомците се провежда пълноценна социализация, обучение и рехабилитация. Децата вече не само слушат музика и гледат телевизия, но се учат да танцуват и играят заедно, обясни Костадин Петров от община Долни чифлик. Той е ръководител на проекта Дом за нашите деца – устойчива деинституционализация на деца с увреждания, настанени в специализирани институции, чрез разкриване на нова социална услуга - „Център за настаняване от семеен тип в община Долни чифлик”. Проектът се финансира от Европейския социален фонд чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г.

По проекта бе създаден Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания в община Долни чифлик, в сграда, построена и оборудвана с финансиране по мярка 321 Основни услуги за населението и икономиката в селските райони от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 - 2013 г. Освен това бе назначен персонал на различни позиции, обучен да предоставя социални услуги с високо качество на деца и младежи с увреждания. Общата стойност на проекта е 185 014,91 лв. и той се реализира в продължение на 12 месеца – от 1 ноември 2014 г. до 31 октомври 2015 г. В проекта са включени 12 деца и младежи с увреждания – 7 от ДДУИ в с. Рудник и 5 от ДДУИ в с. Крушари, както и 2 деца със специфични потребности от ромската общност. Квалифицираният персонал е на 24-часов режим на работа и осигурява на децата сигурност и безопасност, навременна и пълноценна грижа, време за общуване, игри и забавления. Всяко настанено дете има индивидуален личен наставник (ментор), който отговаря за гарантирането на системна грижа в изпълнение на плана за грижи на детето. Той отговаря и за поддържане на досието на детето. Освен пряката ежедневена работа на наставниците, при необходимост допълнително се привличат с почасова ангажираност различни специалисти, психолози и социални работници. Тяхната помощ е ориентирана към цялостното личностно развитие на децата и касае областите: житейска история и идентичност, себеопознаване – темпераментови особености, травмататичен опит и защитни механизми, себеоценка и увереност в собствените способности, проблемни области в отношенията с околните – причини за тях и начини за справяне, техники за контрол и вентилиране на гнева, упражняване в асертивно и себеутвърждаващо поведение.

Децата с увреждания са настанени в новия център след като са били изчерпани възможностите за връщане в биологичното семейство, настаняване при близки и роднини или приемно семейство. Тук ще бъдат удовлетворени специфичните им нужди, които са свързани с извършване на рехабилитация, консултации и осъшествяване на индивидуални програми за социално включване; социална интеграция; двигателна, логопедична, психологична, социална рехабилитация; арт - и трудотерапия; работа с близки и роднини; организиране на свободно време, отдих и развлечение.

Потърсете в сайта